top image

עורך דין ברכישת דירה חדשה מקבלן

עורך דין ודים (לירן) קולצי'נסקי המלווה לקוחות פרטיים ועיסקים בענף הנדל"ן-מקרקעין, אשר מקבלים ליווי צמוד במגוון עסקאות מקרקעין מורכבות ופרויקטים בתחום הנדל"ן הפרטי והמסחרי.

במקרים רבים רכישת דירת מגורים הינה אחת העסקאות הגדולות שאנו בוחרים לעשות בחיינו בעל חשיבות רבה כמשפחה וכן עסקה בעלת היקף כסף רב, למרות זאת, לא פעם בוחרים הרוכשים להסתפק בעורך הדין של הקבלן, ו"חוסכים" בליווי מקצועי של עורך דין מטעמם, שמתמחה בתחום הנדל"ן והמקרקעין.

בתקופה האחרונה אנו נתקלים במקרים רבים של לקוחות אשר רוכשים דירה חדשה מקבלן ללא ליווי עו"ד מטעמם כי בטוחים שעו"ד הקבלן בעל אינטרס של שני הצדדים דבר אשר הינו טעות מרה!

יש להדגיש כי עו"ד מטעם הקבלן מחוייב אך ורק לאינטרס הקבלן בלבד! לכן שעו"ד הקבלן מעביר לרוכשים את החוזה דבר אשר אין להבין ממנו כי הוא גם בעל אינטרס לטובת הרוכשים, וזאת על-פי סעיף 2-4 לכללי לשכת עורכי הדין (ייצוג בעסקאות בדירות) התשל"ז-1977 שחלים על עורכי הדין, הדבר היחיד שעו"ד מטעם הקבלן כן באפשרותו לעשות הינו רישום הערת אזהרה בטאבו לטובת הרוכשים ורישום הדירה עצמה בסוף ההליך.

אחת הסיבות כי הרוכשים מנסים ל"חסוך" בשרות של עו"ד מטעמם כי בטוחים שעו"ד הקבלן הוא גם דואג לאינטרס שלהם, אך יש לזכור כי "חסכון" עו"ד מטעם הרוכשים לעתיד יכול להפוך לחסכון אמיתי במידה והעסקה הסתבכה העלות של ה"טעות" תעלה לרוכשים בכסף רב אשר יכול להביא למצב של נזק רב גם כספי וגם אישי, לכן חברים על תחסכו על עו"ד שתפקידו הוא להגן על האינטרסים שלכם לאורך כל הדרך ולדאוג לרכישת הדירה המיועדת.

פסק דין שניתן באחרונה מהווה מוסר השכל לכל מי שמתכוון לקנות דירה מקבלן וחושב כי עורך דין הקבלן הינו גם בעל אינטרס לטעמו.

הפרשה שבה עסק פסק הדין, נגעה לזוג שחתם בשנת 2003 על חוזה לרכישת דירה חדשה הקבלן  תמורת כ-Y ש"ח. בחוזה, שערך עורך הדין של החברה, נקבע כי הזוג ישלם תחילה  X כסף ואת היתרה יעביר ביום קבלת הדירה המיועדת. בהמשך השנה חתם הזוג על חוזה נוסף למכירת דירתו הישנה לאחד ממנהלי החברה שכן גם חוזה זה נערך על ידי עורך הדין של החברה /קבלן.

אלא שלאחר שנה חברת הקבלן נקלעה לקשיים כלכליים, מה שהוביל לכך שהבנק המלווה שעבד את הדירה החדשה ועסקת הדירה הישנה "נתקעה".

כעבור שנים רבות מונה לחברת הקבלן מפרק זמני, והזוג הגיע עמו להסדר לפיו ישלם לבנק Z ש"ח בתמורה לקבלת הדירה החדשה ובמקביל, מנהל החברה אשר רכש מהם את הדירה הישנה לא עמד בהתחייבותו.

כעבור זמן פנה הזוג לבית משפט השלום בנצרת בתביעה לתשלום פיצויים של  מעורך הדין (החברה/הקבלן), שלפי טענתם התרשל בכך כי הוא "ייצג" את הזוג בעסקה של הדירה הישנה וזאת כי ידע כי החברה/הקבלן במצב כספי לא טוב ומכאן היה חייב להגן על האינטרסים של הזוג ולמנוע את האפשרות לשעבוד הדירה בנוסף טענו כי העורך ידע כי הכסף ממכירת הדירה הישנה הינו עבור רכישת הדירה החדשה מהקבלן, ובכך שלא התנה את העסקה בערבות כלשהי מטעם הקבלן/החברה ובכך שם את הזוג בסיכון רב.

עורך הדין טען כי יש לדחות את התביעה וזאת כי הובהר לזוג, כי שמעולם לא שילמו לו שכר טרחה וכי הם אינם מיוצגים על ידו, בכך שהזוג לא דאג להיות מיוצג ע"י עורך דין המתמחה בנדל"ן ולמנוע בכך את השעבוד אין להם דבר וחצי דבר כנגדו.

השופטת פירשה כי אי תשלום שכר טרחה אינו שולל בהכרח את קיומם של יחסי עורך דין-לקוח. עם זאת, במקרה הנוכחי התרשמה השופטת כי למעט החתימות על החוזים, לא היה שום קשר בין הזוג לעו"ד ולמעשה הם ערכו את העסקאות ללא ייצוג משפטי מטעמם.

שופטת אמנם קבעה כי עורך הדין היה צריך להתריע בפני הזוג על מצב החברה ועל הנחיצות לפעול למניעת השעבוד, אך לא הוכח שבאי-היידוע הוא גרם להם לנזק כספי. בנוסף, לא ניתן לפסוק לתובעים פיצוי על כך ש"כמעט" נגרם להם נזק. מלבד זה, ציינה השופטת, כי הזוג יצאו מורווחים, שכן לבסוף הם שילמו עבור הדירה החדשה תמורה כספית נמוכה יותר, ואת הדירה הישנה הצליחו למכור בסכום הגבוה יותר מהסכום שצוין בהסכם המכירה עם מנהל החברה.

לפיכך, התביעה נדחתה והשופטת חייבה את הזוג בתשלום הוצאותיו בסך 15,000 שקל.

לכן אנו ממליצים לא לחסוך על עורך דין מטעמכם אשר ילווה אתכם לאורך אחת העסקאות החשובות בחייכם.

כפי שציינו שכירת שירותיו של עו"ד כרוכה בשכר טרחה  אך מדובר בסכום יחסית זניח ביותר בהשוואה לשווי העסקה, והסכנות שכרוכות בביצוע הרכישה בהיעדר ייצוג משפטי מקצועי.

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי.

מחפשים משרד מקצועי ומוביל בתחום הנדל"ן? מחפשים עורכי דין במקרקעין? מחפשים ייצוג ברכישת דירה חדשה מקבלן?

צרו קשר עוד היום עם  עורך דין ודים (לירן) קולצי'נסקי ונשמח לספק לכם שירות מקצועי ומקיף.

עורך דין נדל"ן-מקרקעין בחיפה והקריות תל אביב.

עורך דין המתמחה בנדל"ן ומקרקעין

משרד עורך דין מקרקעין בחיפה והקריות, משרד עורכי דין מקרקעין בחיפה והקריות, עורך דין מקרקעין בחיפה והקריות, עו"ד מקרקעין בחיפה והקריות, עורכי דין מקרקעין בחיפה והקריות, עו"ד מומחה לדיני מקרקעין בחיפה והקריות, עורכי דין מומחה ל מקרקעין בחיפה והקריות, עו"ד בחיפה והקריות, משרד עורכי דין בחיפה והקריות, משרד עורך דין בחיפה והקריות, עורך דין חוזים בחיפה והקריות.

האמור במאמר זה אינו בא כתחליף לייעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. בכל מקרה ושאלה כלשהי יש לפנות לעורך דין המתמחה בתחום לקבלת ייעוץ פרטני.

המידע מעניין? שתפו עם חברים

תמיד כאן בשבילכם

צרו איתנו קשר

לייעוץ ומידע מלאו פרטים ונחזור אליכם
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.