top image

עורך דין נזקי רטיבות

יש לך נזילות מהשכן? יש לך רטיבות ועובש בדירה? כך תפעל נכון לתיקון תפנה לעורך דין נזילות

נזילות ו/או רטיבות בדירה או בבית העסק הינו מטרד אשר יש לו השלכות רבות על בריאותינו והן על נוחיות חיינו.

מהי נזילה?

נזילות מתחלקות לשני רבדים, האחת נזילה שמגיע מבעיית אינסטלציה והשנייה נזילה עקב איטום.

נזילה עקב בעיית איטום בדרך כלל תופיע בעיקר בתקופת החורף כאשר ישנם גשמים ומי הגשמים מחלחלים הן מהגג או מהמרפסת אשר לא בוצע בהם איטום  בצורה מקצועית ו/או עקב בלאי שנוצר במהלך השנים.

נזילות עקב בעיית אינסטלציה לא בהכרח מקורה בגשמים, אלא מדליפות בצינורות הבית אצלנו או אצל השכנים או מצינורות הבית המשותף כגון: צינור ביוב וכ"ו.

נזילות שמקורם בצינורות שנמצאים לרוחב הדירה הם בדרך כלל צינורות השייכים לבעלי הדירה והם באחריות הבלעדית של בעל הבית.

נזילות שמקורם מצינורות הנמצאים לאורך הדירה הינה רכוש משותף של כל הדיירים בבניין או בית משותף ועל וועד הבית לדאוג לאחזקתו ועל אחריותו. במידה ואכן הנזילה או הרטיבות מקורה ברכוש הבית המשותף, יש תחילה לפנות לנציגות וועד הבית בדרישה לבצע את התיקון ורצוי לעשות את הפנייה בכתב על מנת שתהיה לכם הוכחה ביד כי נעשתה פנייה מסודרת, כך שוועד הבית לא יוכל לגרור את התיקון במשך זמן רב. בנוסף יש ליידע אותם כי במידה ולא יבצעו את התיקונים יהיה עליכם לתקנם ולקזז את התשלום הנ"ל מהתשלום החודשי לוועד הבית.

במידה וועד הבית לא ממלא את חובותיו ולא מתקן את הנזילות הללו יהיה אליכם לתקנם וזאת על מנת למזער נזקים בדירתכם וגם על מנת למנוע מיצירת עובש בדירה אשר לו השלכות בריאותיות על כל האנשים החיים בדירה.

עורך דין נזילות – מה עליכם לעשות במקרה של שכן או ועד בית שנמנע מלתקן את הנזילות?

לרוב הדברים מסתבכים  כאשר שכן או ועד הבית מסרב לתקן או נמנע מלתקן את הנזילה, בטענות שזה מגיע מדירתו או שזה לא באחריותו והדבר יכול להיגרר ככה שנים רבות.

ברוב המקרים המקרים השכן אשר נמנע מלתקן את הנזילות וחמור מכך מונע מכם להיכנס עם איש מקצוע לדירתו על מנת לאתר או לתקן את הנזילות, במצב דברים זה, יהיה אליכם לפנות למפקחת על הבתים המשותפים בשטח השיפוט בו נמצאת הדירה המדוברת. התביעה הינה מתן צו לתיקון הנזילות.

למפקחת על הבתים המשותפים ישנה סמכות לדון בסכסוכי שכנים כגון: סכסוך שכנים, אי תשלום וועד הבית ועוד. למפקחת ישנה הסמכות כמו לשופט שלום בתביעות אזרחיות.

עורך דין נזקי רטיבות – איך מגישים כתב תביעה למפקחת על הבתים המשותפים?

בכתב התביעה יש לכלול את הפרטים הבאים: פרטי התובע, פרטי הנתבע, פרטי הבית המשותף(כתובת וכ"ו) הסבר בגין מה התביעה ולפרט אותה בצורה עניינית ומשפטית, מתי התגלו הנזילות, מתי נעשתה הפנייה לשכן או לוועד הבית (הפנייה בכתב יכולה להואיל במקרה הנ"ל),  ופירוט של הנזקים שנעשו בדירתכם רצוי שיהיו מגובים בתמונות דבר אשר יכול להמחיש את הנזקים בדירה.

לתביעה תמיד רצוי לצרף  חוות דעת או הצעת מחיר לתיקון של קבלן המתמחה בסוג כזה של נזילות, ואותו קבלן יפרט מהו מקור הנזילה לפרטי פרטים ככל הניתן.

איך מגישים כתב הגנה למפקחת על הבתים המשותפים?

לאחר הגשת כתב התביעה למפקחת על הבתים המשותפים לנתבי ישנם 30 יום להגיש כתב הגנה, ובו הוא צריך לפרט את גרסתו לאמור בכתב התביעה, לצרף חוות דעת מטעמו במידה וזה אפשרי. לאחר הגשת כתב ההגנה ייקבע דיון במעמד הצדדים אצל המפקחת אשר יכולה להחליט על פי המסמכים והגרסאות שהצדדים יטענו בדיון עצמו או למנות מומחה מוסכם על הצדדים אשר ייתן את חוות דעתו.

יש להדגיש, כי זמן ההליך במקרים הללו הוא מהיר יחסית.

ביטוח דירה

במקרים רבים לדיירים ולשכנים ישנם ביטוחי צד ג' אשר כוללים בתוכם נזילות אשר נגרם לדירתם או לדירת השכן.

ביטוח נזקי צנרת: כוללים נזקים שנגרמו לדירה כתוצאה מנזילה של מים מתוך מתקני האינסטלציה וההסקה של הדירה או של הבית המשותף לדוגמא: פיצוץ של צינור מים הגורם לרטיבות ונזילה, שבר או פיצוץ של דוד השמש הגורם לנזילה או הצפה בדירה שלנו או בדירה של השכנים.

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך.

משרד עורכי דין לירן קולצינסקי עוסק בדיני מקרקעין.

המידע מעניין? שתפו עם חברים

תמיד כאן בשבילכם

צרו איתנו קשר

לייעוץ ומידע מלאו פרטים ונחזור אליכם
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.